Svetelné znečistenie

Pozorovali ste niekedy oblohu z okolia nejakého mesta a položili ste si otázku, kam zmizli všetky tie tisíce hviezd? Ide o jeden z dôsledkov svetelného znečistenia, ktoré spôsobuje mimo iné zjasnenie nočnej oblohy, na ktorej potom jas hviezd zanikne.

Plytvanie energiou

Premýšľali ste nad tým, čo má byť osvetlené (ulice, cesty, budova, parkovisko) a zrovnali ste to s realitou? V mnohých prípadoch veľká časť svetla smeruje aj na miesta, ktoré byť osvetlené nemusia alebo vyložene nemajú. Toto všetko sú zbytočne vyhodené peniaze, zbytočne vyplytvaná elektrika. Celý tento "drobný" svetelný problém tak naberá globálne rozmery

Nočná príroda

Život na Zemi je od samého začiatku formovaný striedaním dňa a noci, svetla a tmy. Rastliny, živočíchy a aj ľudia majú tento rytmus zakódovaný hlboko v génoch. Masívny rozvoj umelého osvetlenia v posledných desaťročiach však zmenil tvár nočného prostredia k nepoznaniu. Pouličné lampy, svetlomety továrni a reklamné panely obchodných centier rozžiarili krajinu a zotreli rozdiel medzi dňom a nocou. To však nezostalo bez následkov. Desiatky až stovky hmyzu krúži okolo svetlometu až do uhynutia vyčerpaním, niektoré stromy v okolí nevhodne situovaných svietidiel na jeseň nezhodí lístie a zmrznú.

Bezpečnosť

Nekvalitné, zle zvolené alebo chybne nainštalované osvetlenie môže nepríjemne oslňovať a vytvárať náhle prechody medzi silne osvetlenými miestami a tmavými tieňmi. Oslnenie vytvára priestor pre vznik nebezpečných situácii hlavne v doprave. Hlavne pre zrak starších osôb je nerovnomerné osvetlenie veľkou záťažou. Kombinácia intenzívneho svetla s hlbokými tieňmi môže poskytovať príležitosť pre nepozorované páchanie trestnej činnosti, čo je presný opak toho, čomu by malo správne osvetlenie predchádzať.

Hviezdna obloha

Zvýšený jas nočnej oblohy, známy aj ako "svetelný smog" je jedným z nápadných prejavov svetelného znečistenia. Vo voľnej prírode, ďaleko od civilizácie, sú na nočnej oblohe vidieť tisíce hviezd a úchvatný pás mliečnej dráhy. Tak tomu bolo ešte pred niekoľkými desiatkami rokov nad väčšinou nášho územia. Dnes je bohužiaľ situácia úplne iná a stále sa zhoršuje. Mliečnu dráhu mnoho ľudí vôbec nepozná a ani na dedinách nemôžeme uvidieť hviezdnu oblohu v celej jej kráse. Príčinou je umelé svetlo smerujúce nahor, ktoré sa rozptyľuje v ovzduší. Toto rozptýlené svetlo robí oblohu svetlejšiu a spôsobuje, že sa na nej mnoho hviezd a daľších objektov stráca.